Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

Οπαδοσεισμοί στην Βαρκελώνη

Picture
Χθες, ο κόσμος του αθλητισμού έζησε την εντυπωσιακή νίκη 6-1 της Βαρκελώνης με αντίπαλο την Παρί Σεν Ζερμέν (PSG), στο γύρο-των 16 του UEFA Champions League.
Η ομάδα της Βαρκελώνης σκόραρε 3 γκολ στα τελευταία επτά λεπτά, συμπεριλαμβανομένου του τελευταίου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Οι οπαδοί της γηπεδούχου πηδούσαν πάνω-κάτω από ενθουσιασμό στο Camp Nou (γήπεδο της Βαρκελώνης).
Ένας σεισμικός σταθμός 500 μέτρα από το γήπεδο κατέγραφε την εδαφική κίνηση σε όλο το παιχνίδι.
Η εικόνα παραπάνω δείχνει  τις καταγραφές από το Instituto de Ciencias de la Tierra Jaume Almera (ICTJA) σε όλο το παιχνίδι.
Με βάση τις μετρήσεις, μπορεί κανείς να δει ότι όταν Barcelona σκόραρε το 6 και τελευταίο γκολ, η εδαφική κίνηση ήταν διπλή από οποιαδήποτε άλλη.
Επιπλέον, ήταν πολύ πιο παρατεταμένη, πιθανότατα λόγω των πανηγυρισμών από το αποτέλεσμα.
Θα πρέπει να επισημανθεί ότι "fanquakes" [οπαδοσεισμοί] έχουν ένα πολύ διαφορετικό σεισμικό σήμα από τους πραγματικούς σεισμούς και μπορεί έτσι να διακριθούν εύκολα.